Nawigacja

"Rybki"

LISTY DO RODZICÓW

 

 

 

 

 

TEMAT TYGODNIA

" DBAMY O NASZĄ PLANETĘ".

Drodzy Rodzice!
Przedszkole jest dla dziecka miejscem radosnej zabawy i bezpiecznego poznawania świata, dającym fundamenty dobrego życia. Dlatego też poruszamy różnorodne tematy, kształtujemy postawy i cenne umiejętności, nawet jeśli można odnieść wrażenie, że działamy trochę na wyrost. Tak jest z ekologią – wydawać by się mogło, że dla czterolatków to zupełna abstrakcja i temat zbyt odległy od ich świata. Pamiętajmy jednak, że wytwarzenie nawyków to proces długotrwały, a stare przysłowie o Jasiu i skorupce ciągle pozostaje aktualne… 
Tematyka ekologii i postaw proekologicznych wiąże się w przypadku małych dzieci z wdrażaniem do dbania o najbliższe otoczenie, z doskonaleniem praktycznej umiejętności segregowania śmieci, oszczędzania wody i prądu, a to wszystko składa się na kształtowanie postawy odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest Ziemia. 
Przedszkolaki dowiedziały się więc, co to znaczy dbać o przyrodę (opowiadanie „Przyjaciele przyrody”), poznały zasady dotyczące segregacji śmieci: kolory śmietników i surowce, które należy do nich wrzucać (zabawy „Uczymy się segregować śmieci”, „Wysypały się śmieci”, wiersz „Kosz na śmieci”), a także zastanawiały się nad tym, co się dzieje ze śmieciami i skąd się biorą niektóre przedmioty (zabawa „Przyjechała śmieciarka” i „Drugie życie śmieci”). 
Ciekawe były zajęcia i zabawy dotyczące źródeł energii – dzieci wskazywały przedmioty, które do swojego działania potrzebują prądu, rozmawiały o wiatrakach i panelach słonecznych, obserwowały przebieg eksperymentu „Co przyciąga puszkę?”. Podczas tych zajęć bazowały na ilustracjach i materiałach przygotowanych przez nauczyciela, a także na własnej wiedzy i doświadczeniach.  
Kontakt z muzyką klasyczną zapewnił dzieciom utwór „Skamieliny” z cyklu „Karnawał zwierząt”. Dzieci aktywnie słuchały muzyki, a mianowicie wykonywały akompaniament dźwiękowy do utworu i wytupywały rytm. 
Po tygodniu zabaw dotyczących ekologii na pewno będziemy pamiętać o oszczędnym korzystaniu z wody i mydła, o gaszeniu niepotrzebnie zapalonego światła i niewyrzucaniu papieru do zwykłego kosza na śmieci, tylko do pojemnika na makulaturę. 

 

 

TEMAT TYGODNIA

" WIOSNA NA ŁĄCE".

Drodzy Rodzice!

Początek wiosny to doskonały czas na obserwacje przyrodnicze i pogłębianie wiedzy na temat roślin i zwierząt. Miniony tydzień spędziliśmy więc na… łące. Czego się nauczyliśmy? Dzięki opowiadaniu „Wyprawa na łąkę” oraz zabawom „Szukamy wiosennych kwiatów” i „Kwiaty” poznaliśmy nazwy wiosennych kwiatów. Wiersz „Motyle znad łąki” oraz zabawy „Kto mieszka na łące?”, „Pszczółki do ula” i „Wyścigi biedronek” pomogły nam zaprzyjaźnić się z mieszkańcami łąki. Dzieci poznawały nie tylko wygląd, zwyczaje oraz zachowanie owadów i innych zwierząt żyjących na łące, ale także wydawane przez nie dźwięki (słuchały uważnie nagranych odgłosów przyrody i brały udział w zabawie dźwiękonaśladowczej). 

W tym tygodniu poruszyliśmy również ważny temat właściwego i odpowiedzialnego zachowania wobec przyrody. Dzieci przyznały, że naturę trzeba szanować: dbać o rośliny i zwierzęta oraz nie deptać i nie zrywać dzikich roślin, ponieważ są one schronieniem lub pożywieniem dla owadów i innych małych pożytecznych zwierząt.

Podczas zabaw ruchowych, nawiązujących oczywiście do omawianego tematu, dzieci wykonywały przeróżne ćwiczenia – biegały, skakały, chodziły na czworakach, czołgały się, chodziły po linii stopa za stopą i naśladowały sposób poruszania się zwierząt. Wszystkie tego typu aktywności mają na celu rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej (czyli zwinności, równowagi, szybkości, siły mięśni, skoczności, płynności ruchu itp.).

Wiosna to wdzięczny temat dla artystów, nic więc dziwnego, że dzieci stworzyły piękne prace inspirowane przyrodą: malowanego farbami motyla oraz sylwetę ślimaka.

 

TEMAT TYGODNIA

" WIOSNA W OGRODZIE"

Drodzy Rodzice!

Wiosna to pracowity czas dla ogrodnika, a rozmowa o jego obowiązkach może być dobrą okazją, aby zachęcić dzieci do systematyczności. Prace w ogrodzie zaciekawią przedszkolaki, więc dzieci na pewno chętnie włączą się do pomocy. Dość szybko widoczne efekty podjętych działań wzbudzą w maluchach poczucie odpowiedzialności za zasiane rośliny i pozytywnie wpłyną na ich stosunek do przyrody.

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o wiosennym ogrodzie. Poznaliśmy etapy prac wykonywanych o tej porze roku, które dostosowane są do rytmu przyrody. Rozpoznajemy już wygląd i przeznaczenie sprzętów ogrodniczych, np. motyki, sekatora, łopaty, grabi, taczki i konewki. Znacznie poszerzyliśmy ogrodowe słownictwo: wiemy, że cebula to warzywo, a rośliny wyrastają z cebulek, a także o tym, że kwiaty cebulowe sadzimy, a nasiona siejemy.

Po wysłuchaniu opowiadania B. Wicher „Własna grządka” zrozumieliśmy, że do uprawiania ogrodu potrzeba systematyczności, cierpliwości i pracowitości, co jednak z reguły się opłaca. 

Poznaliśmy wygląd pierwszych wiosennych kwiatów: tulipanów, żonkili, przebiśniegów, hiacyntów i krokusów. Wypatrywaliśmy ptaków budujących gniazda na drzewach obok przedszkola – kolejnej oznaki wiosny. Podczas zabawy „Dokończ słowo” dopowiadaliśmy słowo do końca po usłyszeniu jego pierwszej sylaby (ko – newka, ło – pata), a w zabawie „Łańcuszek wiosennych skojarzeń” układaliśmy historyjki na podstawie 3 obrazków. Wykonaliśmy eksperyment pt: " Wiosna w talerzu". Śpiewaliśmy nową wiosenną piosenkę pt. „Krasnoludki i groszek”.

 

 

 

TEMAT TYGODNIA

" OD KURNIKA DO ŚWIĄTECZNEGO KOSZYKA"

Drodzy Rodzice!

Zbliżają się Święta Wielkanocne, czas kultywowania tradycji w rodzinnym gronie. Warto pielęgnować zarówno zwyczaje narodowe, religijne, jak i rodzinne. Buduje to w dziecku poczucie przynależności do danego narodu i kultury.

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze z nich: malowanie jajek, przygotowywanie świątecznego koszyczka, uroczyste śniadanie i oczywiście śmigus-dyngus! Poznaliśmy również symbole Wielkiejnocy: pisanki, zajączki, kurczaczki, baranka, bazie, bukszpan, palmę i mazurka. Wymienialiśmy nazwy wielkanocnych potraw i wiemy, co należy włożyć do świątecznego koszyczka. 

Poszerzaliśmy naszą wiedzę na temat pracy rolnika i działania wiejskiego gospodarstwa. Podawaliśmy nazwy zwierząt z wiejskiego podwórka i pomieszczeń, w których mieszkają (kury – kurnik, świnie – chlewik, konie – stajnia, krowy – obora), a także określenia młodych zwierząt hodowlanych: prosię, źrebię, cielę, jagnię i koźlę. Poznaliśmy ptasie rodziny mieszkające w kurniku, opisywaliśmy wygląd kury i koguta. Rozwiązywaliśmy zagadki o wiejskich zwierzętach i naśladowaliśmy wydawane przez nie odgłosy. Poznane słowa dzieliliśmy na sylaby, a wiedzę o wyglądzie zwierząt wykorzystaliśmy podczas ćwiczeń klasyfikacyjnych. Dzięki przeprowadzeniu prostego eksperymentu nauczyliśmy się rozróżniać jajko surowe i ugotowane.

 

 

TEMAT TYGODNIA

" WIOSENNE PRZEBUDZENIE".

 

Drodzy Rodzice!

Mimo że w dużym stopniu uniezależniliśmy się od natury, to przyroda wciąż ma na nas wielki wpływ. Przedwiośnie to fascynujący moment budzenia się przyrody z zimowego snu, ludziom również udziela się w tym czasie siła życia i energia świata roślin i zwierząt. Obserwowanie przyrody jest pasjonujące i może prowadzić do wielu ważnych wniosków na temat funkcjonowania człowieka w naturze. Uwrażliwiajmy dzieci na otaczające nas środowisko, szanując naturę i pamiętając, że jesteśmy za nią odpowiedzialni.

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o budzeniu się przyrody do życia po zimie. Poznaliśmy niektóre oznaki wiosennej pogody oraz znaczenie zwrotów: ubierać się na cebulkę i w marcu jak w garncu. Wiemy, jak ważne jest, aby dostosować strój do pogody, potrafimy przyporządkować ubrania do pór roku. Ubieranie na cebulkę ćwiczyliśmy w szatni – liczyliśmy warstwy ubrań. Szukaliśmy oznak wiosny na przedszkolnym placu zabaw, wymienialiśmy nazwy charakterystycznych dla tej pory roku zjawisk atmosferycznych i rysowaliśmy na kartkach ich schematyczne symbole. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w marcu zmiany pogody następują bardzo szybko.

Stworzyliśmy przedszkolny kalendarz pogodowy, w którym oznaczaliśmy zaobserwowaną pogodę za pomocą symboli. Codzienne obserwacje uczyły nas systematyczności. Symbole posłużyły nam również w ćwiczeniu myślenia matematycznego: przeliczaliśmy i dodawaliśmy kropelki deszczu i płatki śniegu. W zabawie badawczej poznaliśmy zjawisko tęczy.

 

 

 

 

TEMAT TYGODNIA

 

" W KINIE I W TEATRZE".

   

Drodzy Rodzice!

Magia kina i teatru pozwala przekroczyć granice rzeczywistości. Dzięki niej widzowie przenoszą się w inny świat, lubią przeżywać emocje, gdy wiedzą, że są one tylko chwilowe i znikną po zakończeniu spektaklu lub filmu.

W minionym tygodniu rozmawialiśmy właśnie o kinie i teatrze. Poznaliśmy nowe wyrazy związane z tą dziedziną sztuki, np. ekran, widownia i rekwizyt. Dowiedzieliśmy się, jak wiele osób bierze udział w przygotowaniu przedstawienia teatralnego czy produkcji filmu: reżyser, scenarzysta, kostiumograf, scenograf, bileter, sufler.  Ćwiczyliśmy aktorską dykcję i mimikę. Poznaliśmy też specyfikę kina niemego. Omówiliśmy zasady właściwego zachowania podczas wizyty w teatrze, na które składają się: eleganckie ubranie, punktualne przybycie, zajmowanie miejsca według numeru, nieprzeszkadzanie innym i nagrodzenie aktorów brawami po zakończonym spektaklu.

Dużo radości dostarczyło nam wykonanie kukiełek z drewnianej łyżki z użyciem filcu i drucików kreatywnych. Postaci te animowaliśmy w przedstawieniu kukiełkowym samodzielnie przez nas przygotowanym dla pani i kolegów. Liczebniki porządkowe przypomnieliśmy sobie, numerując krzesła na widowni. Zrobiliśmy też śmieszną kukiełkę –podobiznę bohatera wiersza „Teatrzyk” M. Kownackiej.

Z treści opowiadania B. Wicher pt. „Dlaczego nosorożce nie fruwają?” wywnioskowaliśmy, że warto mieć marzenia i wytrwale je realizować. W zabawie pt. „Jesteśmy różni, jesteśmy podobni” odkryliśmy, jakie cechy łączą nas z kolegami i koleżankami, oraz zauważyliśmy te wyjątkowe, charakterystyczne tylko dla nas. Poznaliśmy piosenkę pt. „Przedszkolny teatrzyk”.

 

 

TEMAT TYGODNIA

Prehistoryczny świat

Drodzy Rodzice!

W każdym szanującym się przedszkolu przychodzi czas na tematy związane z prehistorią i dinozaurami – u nas nie mogło być inaczej! Trudno powiedzieć, dlaczego akurat dinozaury tak fascynują dzieci. Nie wnikając w powody, w minionym tygodniu zajęliśmy się tematem śladów odległej przeszłości i dinozaurami właśnie.

Rozpoczęliśmy ciekawym eksperymentem. Dzieci otrzymały skamieliny, czyli zamrożone w lodzie drobne przedmioty, i szukały sposobu na ich wyjęcie. Był to oczywiście pretekst do rozmowy na temat śladów przeszłości i metod ich badania. Podobny cel przyświecał pracy technicznej „Odciski, odlewy” – podczas tej zabawy dzieci odciskały figurki dinozaurów, muszelki i inne drobne przedmioty w masie plastycznej. W tym tygodniu przedszkolaki poznały zawód archeologa i paleontologa, uczestnicząc w zabawie tematycznej „Archeolog szuka śladów przeszłości”, zabawie ruchowej „Archeolog w pracy”, zabawie sensorycznej „Naukowcy w pracy” i słuchając wiersza „O moich dinozaurach”.

Opowiadanie „Dinozaur w przedszkolu” wprowadziło nas w temat wizyt w muzeum, co wiązało się z poznaniem zasad właściwego zachowania w takim miejscu. Służyły temu zabawy „Jak się zachować w muzeum?” oraz „Zachowaj ciszę – jesteś w muzeum”.

Ponieważ pewne umiejętności należy utrwalać systematycznie, dzieci również w zeszłym tygodniu liczyły i klasyfikowały przedmioty ze względu na wielkość, kontynuowały układanie rozpoczętego rytmu i utrwalały umiejętność rozpoznawania figur geometrycznych.

Nie ma wątpliwości, że głównymi bohaterami minionego tygodnia były dinozaury. Dzieci poznawały ich nazwy oraz ciekawostki z życia, oglądały ilustracje przedstawiające dinozaury i książki na temat tych prehistorycznych zwierząt oraz wykonały pracę plastyczno-techniczną „Triceratops”, a także lepiły z plasteliny figurki dinozaurów. 

 

 

 

TEMAT TYGODNIA - "W kosmosie."

 

Drodzy Rodzice!

Kosmos niezmiennie fascynuje dzieci. Przekonaliśmy się o tym w zeszłym tygodniu, kiedy to zdobywaliśmy wiedzę na temat Układu Słonecznego, Ziemi, Słońca, planet i podróży kosmicznych. Dzieci uczyły się nazw planet Układu Słonecznego, dowiedziały się, że Słońce nie jest planetą, poznały zawód kosmonauty, a także zastanawiały się, jak wyglądają kosmici. Takie zestawienie tematów nie powinno nikogo dziwić – wiemy przecież, że w dziecięcym świecie znajdzie się miejsce zarówno na fakty o świecie, jak i na bajkowe wyobrażenia o nim. I czasem wcale nie jest łatwo (dziecku i słuchającemu go dorosłemu) odróżnić elementy świata fikcyjnego od rzeczywistości.

W minionym tygodniu dzieci słuchały opowiadania „Kosmos pełen tajemnic”, ćwiczyły refleks i koncentrację uwagi w zabawie „Gorące jak Słońce”, wykonały grupową pracę plastyczną „Na orbicie”, rzucały kulkami z gazety w zabawie „Spada na nas deszcz meteorytów”, poznały piosenkę „Startujemy” i rozwiązywały zagadki słowne związane z kosmosem.

Znaleźliśmy również czas na zabawę „Układamy figury”, utrwalającą umiejętność rozpoznawania figur geometrycznych i podawania ich nazw, na układanie geometrycznej rakiety według wzoru oraz wyszukiwanie w sali przedmiotów o określonym kształcie (zabawa „Znajdź figurę”). Dzieci usprawniały też dłonie i palce podczas zabawy sensorycznej „Piasek z Figurkowa” z wykorzystaniem masy plastycznej przygotowanej z mąki ziemniaczanej i oliwki.

Ciekawym aspektem kosmicznego tematu poruszanego w zeszłym tygodniu były zabawy „Jak wygląda kosmita?” oraz „Spotkanie z kosmitami”, podczas których dzieci rozwijały wyobraźnię i kreatywność, tworząc śmieszną postać kosmity i poruszając się jak wymyślony przybysz z innej planety. Takie zabawy zawsze dostarczają radości, wzbudzają entuzjazm i wywołują emocje.

 

 

TEMAT TYGODNIA- " POD WODĄ, POD ZIEMIĄ"

Drodzy Rodzice!

W zeszłym tygodniu dzieci poszerzały swoją wiedzę o świecie i naturze. Mówiliśmy o skarbach ukrytych są w ziemi, o świecie podwodnym, o wulkanach i dźwiękach Ziemi. Rozmawiając o węglu i soli, nawiązaliśmy do poznanego wcześniej wieloznacznego pojęcia skarb. Dzięki wysłuchaniu wiersza „W kopalni” dzieci dowiedziały się, na czym polega praca górnika.   

Kontakt z muzyką klasyczną zapewniły nam zabawy przy utworze „Taniec kapłanek Dagona” z opery „Samson i Dalila”, którego autorem jest Camille Saint-Saëns. Dzieci słuchały muzyki, tworzyły akompaniament dźwiękowy do utworu i tańczyły z chustami. Zastanawiały się też, jakie znamy dźwięki Ziemi, a podczas spaceru oraz zabawy „Głośno czy cicho?” próbowały je  zidentyfikować i określić ich natężenie.

Jeden dzień w całości poświęciliśmy podwodnemu światu. Rozmawialiśmy o jego mieszkańcach, po czym dzieci wymieniały miejsca, w których żyją ryby, poruszały się jak węże morskie i żółwie, ilustrowały gestem i ruchem, jak zachowują się raki, rekiny i ośmiornice. W książkach z naszego kącika czytelniczego szukały ilustracji przedstawiających ryby lub inne wodne zwierzęta. Wykonały też wspólną pracę plastyczną pt. „Ryba”, wykorzystując do jej stworzenia różne materiały i doskonaląc przy tej okazji umiejętność pracy w grupie.

Ciekawym momentem minionego tygodnia było zorganizowanie zabawy badawczej „Gazy wulkaniczne”. Eksperyment z wykorzystaniem wody, sody oczyszczonej i octu dostarczył wielu emocji i wyraźnie dzieci zaciekawił.

 

     TEMAT TYGODNIA - " WSZYSTKO JEST MUZYKĄ"

Drodzy Rodzice!

Miniony tydzień poświęciliśmy prawie w całości muzyce – wszak to bardzo ważny aspekt życia, również przedszkolaka. Wrażliwość muzyczna to cecha indywidualna, ale powinniśmy zadbać o ćwiczenie percepcji słuchowej dzieci, kształtowanie wrażliwości na dźwięk i rozwijanie umiejętności rozpoznawania i wyrażania emocji związanych z muzyką. To wszystko działo się w naszej grupie w zeszłym tygodniu.

Dzieci, po wysłuchaniu wiersza „Orkiestra” i zabawach „Dyrygenci”, „W orkiestrze” oraz „Instrumenty w orkiestrze”, zdobyły informacje na temat instrumentów muzycznych i zawodu dyrygenta, a także zapoznały się z dźwiękami wydawanymi przez różne instrumenty. Opowiadały o swoich przemyśleniach związanych z muzyką, za pomocą instrumentów próbowały oddać różne nastroje, określały słyszane dźwięki jako smutne lub wesołe. Dużo czasu poświęciliśmy też na rozmowy i zabawy dotyczące emocji, np. „Czujesz się tak samo jak ja?”, „Wycieczka do Krainy Muzycznych Emocji” i „Dźwięki z emocjami”. Niezwykle istotne jest, aby dzieci odkrywały i rozpoznawały swoje nastroje, określały podstawowe emocje, rozróżniały te przyjemne i nieprzyjemne,  a także uczyły się wczuwać w emocje innych osób. Podczas rozmów, nie tylko tych dotyczących emocji i uczuć, pamiętamy zawsze o uważnym słuchaniu innych, okazywaniu im szacunku poprzez nieprzerywanie wypowiedzi, zgłaszaniu się do odpowiedzi i zwracaniu uwagi na to, aby każdy, kto chce zabrać głos, miał taką możliwość.

Pamiętaliśmy o tym, że muzyka to nie tylko melodia, ale także rytm. Rozwijaliśmy poczucie rytmu na wiele sposobów: w czasie zabawy polisensorycznej „Wystukaj rytm” (wystukiwaliśmy go na plecach kolegi), zabawy ruchowej „Rytmiczne podskoki”, zabawy matematycznej „Rytm ze słuchu” (ustalanie dźwięków odpowiadających wskazanym figurom geometrycznym i układanie za pomocą figur usłyszanego rytmu dźwiękowego, np. klaśnięcie – koło, tupnięcie – kwadrat, uderzenie w podłogę – trójkąt), a także wsłuchując się w bicie naszego serca.  

 

 

Drodzy Rodzice!

Wyobraźnia to jedno z narzędzi, za pomocą których dzieci poznają świat. Dzięki wyobraźni przeżywają niezwykłe przygody, budują wewnętrzny świat pełen zadziwiających postaci i niewiarygodnych zdarzeń, spełniają marzenia i fantazje, a także przetwarzają emocje i uczucia, których doświadczają w rzeczywistości. Niejeden dorosły zazdrości dzieciom wyobraźni, która zdaje się przywilejem najmłodszych. Zauważmy, że dziecko zawsze chętnie zaprosi nas do swojej bajki, jeżeli poświęcimy mu czas i uwagę, do czego wszystkich gorąco zachęcamy!

W minionym tygodniu bawiliśmy się w świecie wyobraźni. Po wysłuchaniu opowiadania pt.  „Kto widział pieska w kratkę” wyobrażaliśmy sobie, że sami jesteśmy takim niezwykłym zwierzęciem, poszerzaliśmy zasób słownictwa i doskonaliliśmy umiejętność wyrażania uczuć słowami. Rozumiemy już znaczenie pojęć wyobraźnia i marzenie. Próbowaliśmy się zrelaksować i wyciszyć, aby dotrzeć do wewnętrznego świata. Trenowaliśmy uważność, czyli koncentrowanie się na bieżących doznaniach.

Rozwijaliśmy wrażliwość sensoryczną, rozwiązując zagadki zapachowe – opisywaliśmy zapachy i podawaliśmy ich nazwy. Odpowiednie zapachy pozwoliły nam się zrelaksować i nabrać energii do dalszej zabawy. Wiemy też, że odpoczynek jest konieczny, aby zachować zdrowie.

Aktywnie słuchaliśmy muzyki, ilustrując ją ruchem. W zabawach plastycznych rozwijaliśmy wyobraźnię dźwiękową. Współpracowaliśmy z kolegami, zwracając uwagę na różnice w odczuwaniu bodźców i dbając o komfort drugiej osoby podczas zabawy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy reagują tak samo na mocny dotyk czy głośny dźwięk, i należy to uszanować.

 

 

Tydzień IX.

Mała i duża ojczyzna

 

 

Drodzy Rodzice!

Obchody Narodowego Święta Niepodległości to dobry moment na przybliżenie dzieciom tematu patriotyzmu i przynależności narodowej. To istotny element wychowania – od najmłodszych lat kształtujemy postawy patriotyczne (np. uczymy dzieci szacunku do symboli narodowych oraz dumy z bycia Polakiem). Czterolatek powinien już znać nazwę swojego kraju i barwy flagi narodowej. Warto nauczyć dziecko również nazwy rodzinnej miejscowości i pokazać mu jej najważniejsze miejsca. Mała ojczyzna to właśnie rodzinna miejscowość i dom, w którym czujemy się najlepiej, który znamy i z którego możemy być dumni.

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o tożsamości narodowej. Dzieci przypomniały sobie wygląd symboli narodowych: godła i flagi, a także wykonały biało-czerwony kotylion na Narodowe Święto Niepodległości. Oglądaliśmy mapę Polski, kształt naszego kraju odwzorowaliśmy z wykorzystaniem sensorycznych materiałów, zaznaczyliśmy Wisłę, naszą najdłuższą rzekę, i Morze Bałtyckie. Poznaliśmy także nową piosenkę pt. „Dom nasz, Polska”.

Na podstawie ilustracji i opowiadań nauczyliśmy się rozróżniać miejski i wiejski krajobraz, poznaliśmy charakterystyczne cechy wyglądu miast i wsi: budynki, otoczenie, odgłosy, faktury. Poznaliśmy pojęcia mała ojczyzna i duża ojczyzna. Rozmawialiśmy również na temat odpowiedzialności za kraj, w którym żyjemy.

W ostatnim tygodniu wykonywaliśmy także ćwiczenia artykulacyjne i słuchowe, rozpoznawaliśmy dźwięki natury i dzieliliśmy wyrazy na sylaby. Utrwaliliśmy znajomość nazw i wygląd podstawowych figur geometrycznych. Tę wiedzę wykorzystaliśmy w zabawach plastyczno-technicznych.

 

Tydzień VIII.

Deszczowa pogoda

 

 

Drodzy Rodzice!

Odczuwalne przez wszystkich zmiany pogody to dobry powód, aby porozmawiać o deszczu, zimnie, jesiennej szarudze i ubraniu na niepogodę. Przedszkolaki w minionym tygodniu dowiedziały się, jak ważne dla zdrowia jest ubieranie się adekwatnie do warunków atmosferycznych. Utrwaliły przy tej okazji znajomość nazw ubrań i poćwiczyły na własnych bluzach i swetrach sposoby ich estetycznego składania, a także wskazywały ubrania odpowiednie do poszczególnych pór roku.

Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o świecie i przyrodzie, dowiadując się, skąd się biorą kałuże,  co oznacza słowo szaruga i jak wyglądają chmury. Wykonały też pracę plastyczno-techniczną „Deszcz”, łącząc ze sobą różne materiały i rozwijając przy okazji sprawność dłoni i palców.

W minionym tygodniu poznaliśmy pojęcie troska i zastanawialiśmy się, jak można ją okazywać. Dzieci dzieliły się swoimi przemyśleniami, opowiadały, w jaki sposób należy się o kogoś lub o coś troszczyć, a w zabawie dramowej próbowały pokazać za pomocą gestów, jak można wyrazić troskę. Wypowiadanie się na tematy związane z uczuciami, określanie emocji, wczuwanie się w emocje innych i ilustrowanie uczuć ruchem czy gestem to ważne umiejętności rozwijające empatię.  

W zeszłym tygodniu znaleźliśmy też czas na rozwijanie umiejętności matematycznych. Podczas zabawy ruchowej „Trzy stopy w kałuży” dzieci wskakiwały do szarf leżących na podłodze w taki sposób, aby w jednej szarfie znalazły się 3 stopy. W czasie kolejnej aktywności przeliczały nakrętki i układały je według podanego wzoru, a dzięki zabawie „Wędrujące kropelki” utrwaliły umiejętność nazywania kierunków w przestrzeni (nad, pod, na, przed sobą itp.).

 

Tydzień VII.

Jesienny krajobraz

 

 

Drodzy Rodzice!

Jesień jest doskonałą porą roku do obserwowania i poznawania przyrody – widać wtedy bardzo wyraźnie, wręcz z dnia na dzień, jak natura się zmienia. Wystarczy rozejrzeć się z zaciekawieniem dookoła, aby dostrzec piękno i zmienność barwnego jesiennego krajobrazu.  

Przedszkolaki też chętnie, w miarę możliwości i na swój sposób, poznają przyrodę. W mijającym tygodniu rozmawialiśmy dużo o lesie i parku, jesiennych skarbach, ptakach i zwierzętach. Słuchaliśmy odgłosów przyrody i próbowaliśmy zgadnąć, jakie zwierzęta je wydają – to ćwiczenie rozwija słuch, poprawia koncentrację uwagi i rozbudza zaciekawienie światem przyrody. Poznawaliśmy też nazwy ptaków i wskazywaliśmy ich charakterystyczne cechy.

Ważnym tematem poruszanym przez nas w zeszłym tygodniu była wieloznaczność słowa skarb. Po wysłuchaniu opowiadania „Skarb znaleziony w parku” zastanawialiśmy się, co może być skarbem i dlaczego dla kogoś skarbem mogą się okazać zupełnie zwykłe rzeczy… Dzieci dowiedziały się również, jak należy się zachować w sytuacji znalezienia czegoś kosztownego i ważnego, np. dokumentów lub portfela.

No i sami zbieraliśmy jesienne skarby! Przyniesione do sali i zgromadzone w kąciku przyrodniczym kasztany, żołędzie, liście, szyszki i inne dary jesiennej przyrody można przecież wykorzystać na wiele sposobów – rozpoznawać dotykiem (z zamkniętymi oczyma), przeliczać i porównywać, gdzie jest czegoś mniej albo więcej, wystukiwać kasztankowy rytm lub tworzyć jesienne ludziki. Można też prowadzić prawdziwe obserwacje i badania – sprawdzać, jak kasztany i żołędzie wyglądają w środku, oglądać je przez lupę, wykonać doświadczenie z szyszką, aby dowiedzieć się, co się z nią stanie pod wpływem wody. Można też oczywiście po prostu się nimi bawić. I właśnie to wszystko robiły nasze przedszkolaki!

 

 

 

Tydzień VI.

Jesień w ogrodzie

 

 

Drodzy Rodzice!

Drugi październikowy tydzień upłynął nam pod znakiem jesiennych smaków – tym razem dzieci poznawały jesienne warzywa i utrwalały wiadomości na ich temat. Zaczęliśmy opowiadaniem „Najlepsza zupa na świecie” i dyskusją dotyczącą ulubionych warzywnych potraw. Słuchaliśmy też zabawnego wierszyka „Groźny groch”. Warto nadmienić, jak ważne jest rozwijanie logicznego myślenia dziecka z wykorzystaniem elementów humoru i absurdu. Opowiadanie śmiesznych historii, wybieranie humorystycznych tekstów literackich, żartowanie z dzieckiem czy wskazywanie absurdalnych sytuacji rozwija je poznawczo, rozładowuje napięcie, poprawia nastrój i buduje więzi. Nie bądźmy więc ciągle tacy poważni! To zrobi dobrze zarówno nam – dorosłym, jak i naszym dzieciom.

W zeszłym tygodniu dzieci klasyfikowały warzywa według różnych cech, np. zastanawiały się, które rosną nad ziemią, a które pod ziemią, jaki mają kolor i kształt. Uzasadniały swoje wybory, co wymagało wykazania się umiejętnością logicznego myślenia, wiedzą i spostrzegawczością.

Dzieci wykonały pracę plastyczno-techniczną „Dynia”, samodzielnie wypychając, składając i sklejając papierowe elementy według wzoru, co stanowi dobrą okazję do usprawniania dłoni i palców, a także uczenia się postępowania zgodnie z instrukcją. Taka umiejętność jest potrzebna, aby rozwijać zdolność uważnego słuchania ze zrozumieniem oraz ćwiczyć cierpliwość i konsekwencję w działaniu.

W minionym tygodniu mieliśmy też okazję obcować z muzyką poważną – dzieci słuchały i bawiły się do utworu „Jesień” z cyklu „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego. Zabawy ruchowe i aktywne słuchanie utworów należących do kanonu muzyki klasycznej będzie się odbywało regularnie, aby rozwijać wrażliwość muzyczną i poszerzać dziecięce doświadczenia muzyczne.

 

Tydzień V

"Jesień w sadzie".

 

Drodzy Rodzice!

Październik w przedszkolu zaczęliśmy smakowicie – od tematów dotyczących owoców dojrzewających jesienią. Dzieci utrwalały znajomość ich nazw, poznawały owoce różnymi zmysłami – dotykały ich, badały ich wygląd i smak; poznawały fakty dotyczące drzew owocowych – jednym słowem, zamieniły się w poważnych badaczy przyrody. 

Pod pretekstem poznawania owoców ćwiczyliśmy posługiwanie się pojęciami duży i mały, doskonaliliśmy umiejętność przeliczania i klasyfikowania, wyrabialiśmy spostrzegawczość, a także rozwijaliśmy umiejętność dzielenia słów na sylaby. W przypadku małych dzieci  dzielenie słów na sylaby jest działaniem podejmowanym chętnie, w dużym stopniu intuicyjnie i naturalnie, co warto wykorzystywać podczas zabaw. Opanowanie analizy i syntezy sylabowej jest ważnym etapem rozwoju słuchu fonematycznego dziecka; poprzedza analizę i syntezę głoskową, która jest potrzebną i trudną umiejętnością, warunkującą dobre przygotowanie do czytania.

Dzieci brały również udział w zabawach ruchowych i muzyczno-ruchowych. Ilustrowały poznaną piosenkę ruchem, tańczyły swobodnie do muzyki, wykonywały ćwiczenia gimnastyczne samodzielnie i w parach, biegały, maszerowały, czworakowały, bawiły się na placu zabaw. Zabawy, niektóre bardzo żywiołowe i energiczne, poprzedzane były przypomnieniem zasad bezpieczeństwa.

 

 

„Pobawmy się razem” – nasze propozycje spędzenia czasu z dzieckiem:

 

  1. „Sylabowe zagadki”. Zabawy w dzielenie na sylaby prostych wyrazów, mówienie sylabami, wyklaskiwanie sylab, przeliczanie itp.

 

 

Tydzień IV

"Bezpieczni na drodze".

 

Drodzy Rodzice!

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych obowiązków jego opiekuna – zarówno rodzica, jak i nauczyciela. Czterolatek pragnie coraz większej niezależności, jest już samodzielny i marzy o odkrywaniu tajemnic świata. Dlatego tak ważne jest wpojenie dziecku konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w codziennym życiu. Pozwalając maluchowi na swobodny rozwój, musimy wyposażyć go w wiedzę dotyczącą funkcjonowania we współczesnym świecie, przypominać mu zasady ruchu drogowego i dawać dobry przykład, samemu ich przestrzegając. Pamiętajmy, aby razem z dzieckiem zawsze przekraczać jezdnię w bezpieczny sposób, zapinać je w foteliku podczas jazdy samochodem i przypinać odblaski do ubrania malucha.

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które bezpośrednio dotyczą przedszkolaków. Dzieci poznały zasady przekraczania jezdni po pasach oraz na przejściu z sygnalizatorem świetlnym. Podczas zabawy badawczej zrozumiały, jak ważne jest noszenie odblasków i dlaczego konieczna jest jazda w foteliku samochodowym dostosowanym do wieku. Rybki poznały wybrane znaki drogowe, w tym te dotyczące pieszych. Podczas spacerów oglądaliśmy oznakowanie dróg i trenowaliśmy bezpieczne przekraczanie jezdni.

Skonstruowaliśmy model znaku drogowego według instrukcji obrazkowej, układaliśmy zebrę z różnych materiałów, nauczyliśmy się śpiewać piosenkę „Każdy lubi coś innego”. Przypomnieliśmy sobie kształty podstawowych figur geometrycznych. W zabawach konstrukcyjnych odwzorowaliśmy ulicę i przejścia dla pieszych. Podczas zabaw ruchowych trenowaliśmy zasady bezpiecznego poruszania się w mieście.

 

 

        „Pobawmy się razem” – nasze propozycje spędzenia czasu z dzieckiem:

  1. „Znaki wokół nas”. Spacery ulicami miasta i oglądanie znaków drogowych.
  2. „Przejście dla pieszych”. Zabawy ruchowe utrwalające reakcję: zielone – idź, czerwone – stój.

 

 

Tydzień III

    "Jesteśmy podobni, jesteśmy różni".

 

 

Drodzy Rodzice!

Kolejny tydzień września upłynął nam na przyzwyczajaniu się do siebie, budowaniu pozytywnych relacji i dalszym poznawaniu się. Bardzo ważne jest dla nas to, aby każdy w grupie czuł się dobrze, przychodził do przedszkola chętnie i spotykał tu przyjaźnie nastawione osoby. Przecież będziemy spędzać tu wspólnie czas każdego dnia.

W trosce o to, aby nasze przedszkolne życie było pełne radosnych wydarzeń i dostarczało pozytywnych emocji, postanowiliśmy zadbać o wypracowanie właściwych zasad i zbudowanie serdecznej atmosfery. Służyły temu zabawy integrujące dzieci, pozwalające na lepsze poznanie się, utrwalenie znajomości imion kolegów i koleżanek, obserwowanie i słuchanie siebie nawzajem. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, językowych i muzycznych: „Podobne twarze”, „Kto, tak jak ja…” i „Kto siedzi obok mnie?”. Miały okazję dzielić się doświadczeniami i spostrzeżeniami, opowiadały o sobie, ale też słuchały uważnie wypowiedzi innych dzieci. Dzięki temu budowały postawę szacunku do siebie i innych, wzmacniały wiarę we własne siły, przełamywały nieśmiałość, a także rozwijały umiejętności wypowiadania się na określony temat i słuchania ze zrozumieniem.

Ważny aspekt zabaw dotyczył współpracy dzieci w parach i grupie. Czterolatki dopiero uczą się takiej formy pracy; wdrażają się do bycia odpowiedzialnym za siebie i innych. Poznają sposoby współdziałania: uczą się ustalania i rozdzielania zadań w grupie, wykonywania prac wspólnie, dbania o wspólny efekt końcowy podjętych działań. Wymaga to dobrej komunikacji oraz umiejętności kontrolowania emocji, co przecież jest niełatwym zadaniem nie tylko dla przedszkolaków. Umiejętność współpracy z innymi to cenna, ale wbrew pozorom bardzo trudna do wypracowania kompetencja społeczna, która na pewno przyda się dzieciom zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu.

Kolejny ważny element zabaw w minionym tygodniu to ćwiczenie umiejętności stosowania zwrotów grzecznościowych w różnych sytuacjach – poznanie i nauka sposobów kulturalnego powitania, podziękowania i poproszenia o pomoc oraz przeproszenia w sytuacjach konfliktowych. Służyły temu zabawa „Proszę i dziękuję”, quiz „Dobre maniery” oraz utrwalanie znajomości zwrotów grzecznościowych podczas swobodnej zabawy.

Tak wyedukowani i uzbrojeni w cenne umiejętności społeczne i kulturę osobistą możemy ze spokojem kontynuować naszą przedszkolną przygodę.

 

„Pobawmy się razem” – nasze propozycje spędzenia czasu z dzieckiem:

 

  1. Zabawy tematyczne (czyli zabawy „w coś”) i wcielanie się w role, np. „Sklep”, „Fryzjer”, „Warsztat samochodowy”. Ważne, aby przy okazji utrwalać znajomość zwrotów grzecznościowych.
  2. Modelowanie zachowania dziecka przez własny przykład. Używanie zwrotów grzecznościowych, np. dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję i przepraszam, w codziennych sytuacjach. Dziecko to świetny obserwator, chłonący wszystko jak gąbka i naśladujący zachowania dorosłych.
  3. Włączanie dziecka do wspólnych działań i obowiązków domowych. Dzieci chętnie pomagają w przygotowywaniu prostych dań, rozdzielaniu zakupów i porządkach. Warto podsumować takie działania pochwałą i wyraźnym sygnałem, że pomoc dziecka była dla nas ważna. Dzięki wspólnej pracy sprawnie i szybko wykonaliśmy zadanie, a poza tym milej jest wypełniać różne obowiązki razem.

 

 

TYDZIEŃ II 

W NASZYM PRZEDSZKOLU

Drodzy Rodzice!

Przedszkole jest bardzo ważnym miejscem w życiu każdego dziecka, dlatego istotne jest, aby maluchy znały rozkład i przeznaczenie pomieszczeń w budynku oraz pracujących w przedszkolu dorosłych. Poczucie przynależności do grupy daje poczucie bezpieczeństwa, a nawiązanie pozytywnych relacji z rówieśnikami sprzyja zarówno wesołej zabawie, jak i nauce. Postrzeganie siebie jako ważnego członka społeczności przedszkolnej daje fundament rozwoju społecznego.

W minionym tygodniu przypomnieliśmy sobie, kto pracuje w naszym przedszkolu: odwiedziliśmy gabinet pani dyrektor, przedszkolną kuchnię, zajrzeliśmy do pozostałych sal przedszkolnych. Ze wszystkimi uprzejmie się witaliśmy. Poznaliśmy obowiązki osób pracujących w przedszkolu: nauczyciela, kucharki, pomocy nauczyciela i pana woźnego. Przypomnieliśmy sobie imiona opiekujących się nami dorosłych.

Pamiętamy już imiona kolegów z grupy, bawimy się razem podczas zajęć dowolnych rano i po południu. Współpracujemy podczas zajęć dydaktycznych i zadań w grupach, zwracamy uwagę na bezpieczeństwo własne i kolegów podczas aktywności ruchowych. W zabawie „Moje magiczne moce” opowiedzieliśmy sobie o naszych zdolnościach i umiejętnościach. Ćwiczyliśmy spostrzegawczość i pamięć podczas zabaw dydaktycznych, potrafimy już podzielić na sylaby proste wyrazy. Słuchaliśmy bajek i wierszy, a nawet skleiliśmy model huśtawki według instrukcji obrazkowej. W tym tygodniu nie zabrakło też zajęć muzycznych –ilustrowaliśmy piosenkę ruchem, graliśmy na instrumentach perkusyjnych i śpiewaliśmy wspólnie utwór „Bo w przedszkolu”.

Zwracamy uwagę na zachowanie higieny osobistej. Nie zapominamy o myciu rąk przed posiłkami. W zabawach badawczych poznaliśmy tajemnice wody i piasku, więc wiemy też, dlaczego mydło jest potrzebne do pozbycia się brudu. Umiemy kulturalnie jeść wspólnie przy stolikach.

W zabawie „Moje magiczne moce” opowiedzieliśmy sobie o naszych zdolnościach i umiejętnościach. Ćwiczyliśmy spostrzegawczość i pamięć podczas zabaw dydaktycznych, potrafimy już podzielić na sylaby proste wyrazy. Słuchaliśmy bajek i wierszy, a nawet skleiliśmy model huśtawki według instrukcji obrazkowej. W tym tygodniu nie zabrakło też zajęć muzycznych –ilustrowaliśmy piosenkę ruchem, graliśmy na instrumentach perkusyjnych i śpiewaliśmy wspólnie utwór „Bo w przedszkolu”.

Zwracamy uwagę na zachowanie higieny osobistej. Nie zapominamy o myciu rąk przed posiłkami. W zabawach badawczych poznaliśmy tajemnice wody i piasku, więc wiemy też, dlaczego mydło jest potrzebne do pozbycia się brudu. Umiemy kulturalnie jeść wspólnie przy stolikach.

 

 

Tydzień I. Poznajmy się!

 

Drodzy Rodzice!

Serdecznie witamy w przedszkolu zarówno Was, jak i nasze przedszkolaki!

Początek nowego roku szkolnego to czas, w którym dzieci albo wracają do przedszkola po wakacyjnej przerwie, albo dopiero zaczynają swoją przedszkolną przygodę. To dobry moment, aby zintegrować dzieci, pokazać im, że będą tworzyły wyjątkową grupę  Rybki i budować w nich poczucie przynależności do niej. Służyły temu zabawy integracyjne – codzienna powitanka poranna „Jak miło spotkać cię”, zabawa z piłką „Poznaj moje imię” i zabawa dramowa „Jak się przywitać”. Dzieci poznawały imiona kolegów i koleżanek lub utrwalały ich znajomość, a także miały okazję samodzielnie się przedstawić i zaprezentować. W ten sposób rodziły się więzi koleżeńskie, a przyjazna atmosfera w grupie pomagała przejść trudny czas adaptacji.

Pierwszy tydzień w przedszkolu to także odpowiedni czas, aby ustalić obowiązujące w grupie zasady – zarówno te organizacyjne, dotyczące bezpieczeństwa i porządku w przedszkolu, jak i te regulujące grupowe życie społeczne. Dzieci poznawały więc zasady zachowania w łazience, przy stolikach, w szatni, na placu zabaw, zapoznały się z rozmieszczeniem zabawek i kącików tematycznych w sali, uczyły się rytmu dnia. Uczestniczyły w zabawach: „To będzie mój znaczek”, „Połóż na miejsce” i „Kolorowe klocki”. Samodzielnie tworzyły grupowy kodeks zasad „Ustaliliśmy, że…”, ucząc się respektowania ogólnie przyjętych norm życia społecznego. Buduje to w dzieciach postawę odpowiedzialności za swoje zachowanie oraz uczy respektowania praw i obowiązków swoich i innych. Nasze zasady będą obowiązywały zarówno podczas zajęć, jak i zabaw swobodnych, kiedy to dzieci spontanicznie podejmują aktywności zgodne z zainteresowaniami, nawiązują kontakty, współdziałają ze sobą podczas różnego rodzaju zabaw tematycznych, konstrukcyjnych czy gier zespołowych. Na pewno będziemy utrwalać znajomość tych zasad, aby nasze przedszkolne życie toczyło się sprawnie oraz w atmosferze sympatii i szacunku do siebie.

W minionym tygodniu wiele mówiliśmy też o emocjach – dzieci określały swój nastrój, słuchały opowiadania „Żeby było wesoło” oraz uczyły się piosenek „Bo w przedszkolu” i „Jeżeli ci wesoło”. Te zabawy, tańce i rozmowy zachęcały do wczucia się w emocje swoje i innych, a także uczyły dzieci rozpoznawania i podawania nazw emocji oraz budzenia w sobie empatii wobec innych.

W tym tygodniu znaleźliśmy też czas na różnego rodzaju zabawy ruchowe, budujące sprawność całego ciała (motoryka duża) i usprawniające ręce (motoryka mała). Dzieci bawiły się i ćwiczyły w przedszkolnym ogrodzie oraz podczas zabaw ruchowych w sali. Korzystaliśmy z chusty animacyjnej, woreczków gimnastycznych, piłek, gazet, plasteliny i mas plastycznych. Poznaliśmy kilka zabaw paluszkowych: „Bawiły się dzieci”, „Lepię, ugniatam, wałkuję” i „Pomocne paluszki”, dzięki którym dzieci utrwalały znajomość nazw palców oraz ćwiczyły ich sprawność.

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie nr 33 w Sosnowcu
    Przedszkole Miejskie nr 33 w Sosnowcu,
    ul. Ogrodowa 6
  • 32 292 20 23

Galeria zdjęć